Jesień Linuksowa 2017

Jesień Linuksowa 2017

Jesień Linuksowa jest doroczną konferencją, poświęconą wolnemu oprogramowaniu i GNU/Linuksowi. W tym roku odbyła się już 15. raz, miała miejsce od 22 do 24 września w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Muflon w Ustroniu.

Krótko mówiąc: konferencja była ciekawa, ale mój udział w niej był ograniczony z powodu ataku wirusa¹.

Dzień 1: 22 września

Niewiele było zaplanowane na ten dzień, bo uczestnicy w większości dopiero przyjeżdżali. Impreza wystartowała o godzinie 16, a pierwszym prelegentem był Igor Gnatenko z Red Hata. Opowiadał o specyfikowaniu zależności między pakietami, a zwłaszcza o nowych rodzajach zależności, dodanych w RPM 4.14. Trochę się spóźniłem na tę prelekcję, ale dzięki YouTube wiem, o czym było i muszę przyznać, że było ciekawie. Podoba mi się pomysł prezentacji, które koncentrują się na niewielkim problemie, którego zrozumienie nie wymaga zaawansowanych umiejętności, a jednocześnie dostarczają uczestnikom istotne dla nich informacje.

Jako drugi prelegent wystąpiłem ja sam. Mówiłem o tym jak przygotować aplikację do tłumaczenia i uniknąć typowych błędów. Jak wyszło – niech każdy oceni sam.

Wieczorem była kolacja i długie rozmowy na tematy zawodowe i nie tylko.

Dzień 2: 23 września

Rano obudziłem się z wielkim bólem gardła i już wtedy wiedziałem, że dla mnie konferencja jest w zasadzie skończona. Na szczęście swoją prezentację miałem poprzedniego dnia, kiedy jeszcze czułem się dobrze. Mimo to w dzień jakoś się zebrałem i wysłuchałem wszystkich prelekcji. Chciałbym wspomnieć o dwóch moim zdaniem najciekawszych. Pierwsza to wystąpienie Macieja Nabożnego o jego bibliotece libdinemic (część 1, część 2, część 3). Ta prezentacja objęła wiele tematów pobocznych, takich, jak kryptografia, certyfikaty, a przede wszystkim Maciej w przystępny sposób wytłumaczył jak działa blockchain na przykładzie bitcoinu. Druga to prezentacja Dariusza Puchalaka o OpenSSH, Ansible i innych narzędziach sieciowych (część 1, część 2, część 3, część 4, część 5). Zwykle sprawy administracyjne mniej mnie interesują, niż programowanie, a mimo to prezentacja Dariusza wciągnęła mnie. Polecam każdemu, bo jest to wielki mówca.

Piotr Kliczewski z Red Hata opowiada o platformie oVirt

Dzień 3: 24 września

Na tym koniec z mojej strony. W nocy dopadła mnie gorączka, rano zaraz po śniadaniu spakowałem się, pożegnałem i wyjechałem. Polecam oglądanie nagrań z konferencji na YouTube, a za rok przyjedźcie osobiście.

PS. Co do wirusa: jak to z nimi bywa, następnego dnia czułem się już lepiej, a dwa dni później już zupełnie dobrze.


¹ Wirusy: twory organiczne, podobne do wirusów komputerowych, chociaż całkowicie z nimi niezwiązane. Atakują komórki żywych organizmów, są całkowicie niegroźne dla komputerów.